Dlaczego Programiści nienawidzą Retrospektywy?
W dzisiejszych czasach niemal wszystkie projekty realizuje się zwinnie. Niezależnie od tego , którego sposobu skorzystamy. Czy to kanban, czy scrum, czy może jakaś własna wariacja, to prędzej, czy później nastąpi moment, gdzy przyjdzie nam do głowy, żeby zorganizować retro.
Pomysł świetny, bo jak inaczej zidentyfikować potencjalne problemy i usprawnić pracę w zespole, jak nie przez szczerą rozmowe?
No właśnie... szczerą rozmowę.
To jest jeden z pierwszych potencjalnych problemów podczas retro. Gdy developerzy nie mogą szczerze powiedzieć, co im leży na sercu, bo Product Owner, nie jest tak naprawde product ownerem, a mindsetowym PMem, to takie retro nie ma sensu. Przecież każdy PM oczekuje, że problemy będą sie znajdować wszędzie indziej ale nie w nim. Więc jeśli ktokolwiek wskaże, że coś nie leży po stronie managementu, to już będzie skazany na 10 lat ciężkich robót przy najbardziej monotonnych taskach.
Kolejną standardowo występującą sytuacją, która prowadzi do tego, że retro jest bardzo źle odbierane jest organizowanie takiego spotkania tylko i wylacznie wtedy, kiedy coś poszło nie tak i trzeba znaleźć winnego. Oczywiście organizuje takie spotkanie nasz kochany, wczesniej wspomniany product owner (mindsetowy manager), a winnym w jego głowie już jest developer. W takim wypadku jak takie spotkanie może mieć jakikolwiek sens, skoro z góry zakładamy, że już wiemy kto jest winy i teraz czas na godzinne rozdrapywanie rany i drążenie?
I ostatnim często spotykanym problemem jest brak przygotowywania odpowiednich kroków i wyciagania wniosków z takiego spotkania. Po co właściwie się spotykać, jeśli tylko gadamy, a nie podejmujemy potem żadnych działań? Nic z zaproponownych usprawnień nie wchodzi w życie i czas, który spędziliśmy na naszej rozmowie jest zmarnowany.
Dbajmy o to żeby retrospektywa była narzędziem, które pomoże nam w codziennej pracy. Odpowiednie podejście do tego problemu może nam naprawde pomóc i bardzo usprawnić prace zespołu!