Jak chronić programistów przed wypaleniem?
Jak pomóc programistom w przypadku gdy dopada ich wypalenie zawodowe? Wypalenie zawodowe w Polsce staje się jednostką chorobowa. Jest to bardzo ważny moment, zwłaszcza dla programistów.
Jak pomóc programistom w przypadku gdy dopada ich wypalenie zawodowe? Wypalenie zawodowe w Polsce staje się jednostką chorobowa. Jest to bardzo ważny moment, zwłaszcza dla programistów.
Dziś odpowiem na pytanie: jak uchronić członków naszego zespołu od tej strasznej choroby?
Można zrobić to bardzo łatwo! Tylko zastosuj moje 4 porady!
Odpowiednio wcześnie planuj prace nad ważnymi funkcjami
Planujesz super promocje / funkcje na black friday? Świetnie! Ale mam nadzieje, że prace zaczęły się odpowiednio wcześnie. Jeśli dopiero chcesz wprowadzić całkiem nową rzecz, to programiści muszą mieć odpowiednio dużo czasu, żeby przemyśleć aspekty techniczne, przygotować plan implementacji i wdrożenia, oraz wykonać całą robotę. Przy okazji jest po drodze jeszcze sporo roboty związanej z dogadywaniem szczegółów. Planując prace nad czymś nadzwyczaj ważnym na 2 tygodnie przed ostatecznym terminem wdrożenia skończy się pracą w ogromnym stresie, ogromną ilością nadgodzin i niepewnoście dotyczącą tego, czy wszystko zostało zaimplementowane poprawnie. To nie pomaga!
Opisz i dobrze zdefiniuj, co będzie oznaczać, że praca została wykonana dobrze
Jest to bardzo ważny element. Jeśli osoba zlecająca prace ma inne spojrzenie na to, co oznacza skończone zadanie niż osoba, która je wykonuje, to cały czas będzie dochodzić do spięć i nigdy nie będzie wiadomo, czy coś zostało zrobione tak jak należy. Chcesz mieć ludzi, którzy będą pracować, dobrze i nie będą się wypalać? Powiedz im na czym Ci zależy!
Zadbaj o zbudowanie odpowiedniej atmosfery w zespole
Jeśli członkowie Twojego zespołu będą pracować w złym środowisku, gdzie nie będzie zaufania, a ludzie nie będą się lubić, to każdy będzie ciągnął w swoją stronę, a w ekstremalnych przypadkach może dojść do obrzucania się winą, zamiast skupiać się na tworzeniu fajnych rozwiązań i super produktu.
Wymagaj od wszystkich takiej samej jakości jak od siebie
Nie robisz rzeczy idealnie, ludzie muszą się domyślać co miałeś/łaś na myśli, a potem masz znacznie wyższe wymagania co do członków zespołu i ich pracy? To duży błąd! Pozostawianie ogromnej ilości niedociągnięć, a późniejsze wymaganie nadzwyczajnych wyników prowadzi do ogromnej frustracji i zmęczenia psychicznego. Jeśli taki stan rzeczy wynika z tego, że masz za dużo rzeczy na głowie, a przygotowanie pracy dla zespołu jest na końcu listy, to znak że czas nad tym popracować lub zatrudnić kogoś, kto będzie mógł poświęcić odpowiednią ilość czasu ludziom w zespole.
Tworząc zespół i dbając o jego członków możemy znacznie zyskać na jakości. Skupienie na ludziach buduje poczucie przynależności, które ułatwia pracę. Ograniczanie stresu powoduje, że ludziom chce się wstawać i ruszać do pracy. Nie warto budować środowiska pracy na pobijaniu poziomu stresu u ludzi, bo to prosta recepta do powstania wypalenia!