Zrób te 4 rzeczy, a Twój SaaS WYPRZEDZI swoje czasy

Jakie rzeczy mogą spowodować, że twój SaaS będzie się wyróżniał na tle innych? Jakie powinny być dobre praktyki wykorzystywane podczas tworzenia SaaS?

Zrób te 4 rzeczy, a Twój SaaS WYPRZEDZI swoje czasy

W ostatnim materiale opowiadałem o tym czym jest SaaS, podałem przy tym również sporo zalet tego typu oprogramowania. W komentarzach i na grupach dostałem dużo zapytań i przykładów, dot. minusów tego typu oprogramowania. Dlatego dzisiaj opowiemy sobie o tym, czego się wystrzegać i na co zwracać uwagę tworząc dobre oprogramowanie udostępniane jako usługa.

No dobra! Bez owijania w bawełnę! Jakie rzeczy mogą spowodować, że twój SaaS będzie się wyróżniał na tle innych? Jakie powinny być dobre praktyki wykorzystywane podczas tworzenia SaaS?

Skupmy się na bezpieczeństwie danych użytkowników.

Internet wciąż się rozrasta i raczej nie prędko się to zmieni, umiejętności hackerów również wciąż się powiększają i to także będzie postępować. Od początku projektowania naszej usługi stawiajmy ogromny nacisk na bezpieczeństwo danych

Ne wykorzystuj danych swoich użytkowników do własnych celów

Jeśli chcemy aby nasz soft się wyróżniał, to przygotowujmy nasze rozwiązania w taki sposób, aby wspomagać ich życie bez wykorzystywania ich danych do własnych celów. Użytkownicy ufają twórcom takich platform i wierzą, że ich dane będą bezpieczne. Każde wykorzystanie takich danych obniża poziom zaufania i bezpieczeństwa użytkowników. Mimo, że nasze rozwiazanie udostępnia serwery, bazy danych i całą infrastrukturę, to nieetycznym jest wykorzystywanie danych, które de facto do nas nie należą.  A najgorszym co moglibyśmy zrobić byłaby sprzedaż danych innym podmiotom.

Dajmy użytkownikom możliwość exportu wszystkich danych kluczowych.

Jeśli umożliwimy eksport danych i będziemy dbac o to, żeby takie wyeksportowane dane były kompletne, to damy jasny sygnał, że wierzymy w to, że nasze oprogramowanie przynosi na tyle dużą wartość, że nikt nie będzie mial potrzeby przenoszenia się na swoje lub konkurencyjne rozwiązanie. Na świecie jest niewiele rozwiązań stosujących podejście tego typu!

Zabezpieczmy klienta na wypadek gdyby nasz biznes jednak nie wyszedł

Jest to rozszerzenie punktu o możliwości eksportu danych z naszego serwisu. Jeśli zadbamy o to, żeby klient był bezpieczny i mógł odzyskać wszelkie kluczowe dane nawet w sytuacji gdyby nasz biznes nie wypalił, to pokażemy dużą dojrzałość biznesową i wzbudzimy dużo większe zaufanie. O etykę w biznesie obecnie ciężko. Wszyscy nastawiają się jedynie na zarabianie gotówki, jednak nigdy nie jest za późno żeby to zmienić!

Jestem świadom, że część z tych elementów może wyglądać utopijnie. O części w życiu byście nie pomyśleli, bo przecież jak można udostępniać wszelkie dane dot. Konkretnego konta użytkownika? To pozwoli łatwo przenieść dane do innego serwisu. Jasne pozwoli, jednak jest to duży wyróżnik. Tego typu produkty są często na tyle niedoskonałe, że twórcy uzależniają użytkowników i utrudniają przenoszenie się do innych dostawców. Dając jednak możliwość łatwego odzyskania danych, możemy pokazać, że wiemy, ze nasz produkt jest najlepszy na rynku, i będzie nasz pchać do dostarczania jeszcze lepszej wartości dla naszych użytkowników. Taki bodziec może pchać nas daleko poza granice i może pomagać w wyznaczaniu nowych trendów.